ქართული ოცნება მხარდამჭერებს მოუწოდებს, კონტრაქციისგან თავი შეიკავონ
ქართული ოცნება მხარდამჭერებს, რომლებიც "განიცდიან და ემოციურად რეაგირებენ უკანასკნელ დღეებში შექმნილ სურათზე", მოუწოდებს, რუსთაველზე მიმდინარე აქციის #სირცხვილია კონტრაქცია არ გამართონ. ამის შესახებ პარტიის განცხადებაშია აღნიშნული.
მათი თქმით, კონტრაქციამ, შესაძლოა, დამატებითი დაძაბულობა შემოიტანოს და "საფუძველი შეუქმნას დესტრუქციულ ძალებს პროვოკაციებისა და დაძაბულობის ინსპირაციისთვის".
"გვსურს, მადლობა გადავუხადოთ ჩვენს ყველა მხარდამჭერს და გულშემატკივარს, თითოეულ მოქალაქეს, რომელიც ხედავს და რეალურად აფასებს შექმნილ მდგომარეობას, სახელმწიფო ინსტიტუტებზე მიტანილი შეტევების რეალურ მიზნებს", — აღნიშნულია განცხადებაში.
სოციალურ ქსელში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ გიორგი გახარიას მხარდაჭერი აქცია იგეგმება. თუმცა, ოფიციალური ღონისძიება არ გამოქვეყნებული. მისი გადადგომის მოთხოვნით კი დღეს, 28 ივნისს მე-9 აქცია გაიმართება.
სამართალდამცავებმა მოქალაქეების წინააღმდეგ რეზინის ტყვიები, ცრემლსადენი გაზი და წყლის ჭავლი გამოიყენეს.
აქციის დაშლის დროს კლინიკებში 240 მოქალაქე გადაიყვანეს, რომელთაგან 80 სამართალდამცავი იყო. დაშავებულებიდან 2-მა თვალი დაკარგა, მათ შორის 18 წლის გოგომ. დაზიანებები მიიღეს 30-ზე მეტმა ჟურნალისტმა, მათ შორის იყვნენ On.ge-ს სამი თანამშრომელი.