კობახიძე: გერმანიის ელჩთან ბოლო შეხვედრაზე თალაკვაძე 20 წუთი განმარტავდა, რა არის სამართლის უზენაესობა
ფოტო: ქართული ოცნების პრესსამსახური
პარლამენტში ქართული ოცნების დეპუტატის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, გერმანიის ელჩის რეზიდენციაში ბოლო შეხვედრაზე პარლამენტის თავმჯდომარე, არჩილ თალაკვაძე 20 წუთი ხსნიდა, რა არის სამართლის უზენაესობა. ამის შესახებ მან გადაცემა არენაში ისაუბრა.
"20 წუთი დაუთმო პარლამენტის თავმჯდომარემ, არჩილ თალაკვაძემ, იმის განმარტებას, თუ რა არის სამართლის უზენაესობა და როგორ არ შეიძლება, რომ პოლიტიკური ხელისუფლება ჩაერიოს მაგალითად, სასამართლოს საქმიანობაში ან დამოუკიდებელი პროკურატურის საქმიანობაში ან როგორ ვერ მიუთითებს პრეზიდენტს, რა უნდა გააკეთოს", — აღნიშნა კობახიძემ.
მისი თქმით, ოპოზიცია ყოველ შეხვედრაზე აყენებდა პატიმრების გათავისუფლების პირობას, თუმცა მმართველი გუნდის მხრიდან მუდამ უარს იღებდნენ.
ბოლო დღეებში ოპოზიციასა და მთავრობას შორის მიღწეული საარჩევნო შეთანხმება ისევ განხილვის საგანი გახდა. ოპოზიციაში აცხადებენ, რომ შეთანხმებიდან ორი თვის შემდეგ მმართველი გუნდი პირობებს არ ასრულებს, რადგან პოლიტიკოსები ისევ პატიმრობაში არიან.
ოპოზიციის საპასუხოდ, ქართულ ოცნებაში საგანგებო ბრიფინგი ჩაინიშნა, სადაც პარლამენტის თავმჯდომარემ თქვა, რომ მმართველ გუნდს პატიმრების გათავისუფლების პირობა არავითარი ფორმით, არავის წინაშე არ დაუდია. თალაკვაძის მტკიცებით, ამას მკაფიოდ ადასტურებს ყველა ფაქტი და დოკუმენტი, მათ შორის თავად შეთანხმების ტექსტი. ქართული ოცნების წარმომადგენლები საუბრობენ იმაზეც, რომ ოპოზიციის მოთხოვნა სასამართლოსთვის დავალების მიცემას გულისხმობს, რასაც არ გააკეთებენ.
დისკუსიას გამოეხმაურნენ საელჩოებიც. მოლაპარაკებებში ჩართული დიპლომატების ერთობლივ განცხადებაში მითითებულია, რომ შეთანხმება შედგება ორი ნაწილისგან: ერთი ფოკუსირებულია საარჩევნო სისტემაზე, მეორე კი ყურადღებას ამახვილებს იმ საკითხების გადაჭრაზე, "რაც სასამართლო სისტემაში პოლიტიკურ ჩარევას ჰგავს". საელჩოებმა მოუწოდეს ყველა მხარეს, სრულად დაიცვან შეთანხმების ორივე ნაწილი, რათა ის წარმატებით განხორციელდეს.
აშშ-ს კონგრესში საქართველოს მეგობართა ჯგუფის თავმჯდომარე, ადამ კინზინგერმა კი ტვიტერზე დაწერა, რომ შეთანხმების საბოლოოდ შესრულება აუცილებელია. განცხადება გააკეთა აშშ-ს სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარემაც. სენატორი რიში აცხადებს, რომ საქართველოსგან ელოდება 8 მარტის შეთანხმების შესრულებას, რაც "პოლიტიკური პატიმრების გათავისუფლებასაც მოიცავს".
8 მარტს, ხანგრძლივი განხილვების შემდეგ, ოპოზიციამ და მმართველ გუნდმა ახალ საარჩევნო მოდელზე შეთანხმებას ხელი მოაწერა. მხარეებს შორის გაფორმებულ მემორანდუმთან ერთად, მართლმსაჯულების სისტემაზე ოპოზიციისა და ხელისუფლების ერთობლივი განცხადებაც გამოქვეყნდა. სადაც ორივე მხარე, მიუხედავად განსხვავებული აზრისა თანხმდებიან, რომ აუცილებელია რეაგირება ქმედებებზე, რომლებიც შესაძლოა აღქმული იქნეს, როგორც სასამართლო და საარჩევნო პროცესების არასათანადო პოლიტიზაცია.